İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KIRKLARELİ
Kirklareli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AB Projesi Açılış Toplantısı 11 Temmuz 2017

Kırklareli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Yambol Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından imzalanan "Doğal ve İnsan Kaynaklı Tehlikeler ve Afetlere Müdahale İçin Akıllı Stratejik Sınır Ötesi Geliştirme Projesi'' kapsamında düzenlenen proje açılış toplantısı,10.07.2017 tarihinde Bulgar yetkililerin de katılımıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Hizmet Binası'nda gerçekleştirilmiştir.

Yapılan görüşmelerde projenin amacı, proje kapsamında yürütülen faaliyetler, projenin iki tarafa sağlayacağı kazanımlar ile alınacak araçların sunumu yapılarak basınla paylaşılmıştır.

Açılış konuşmasında İl Müdürümüz Muhsin Özer, projenin her iki ülke için de önemli olduğunu, bu projenin iki ülkenin ilişkilerini daha da güçlendireceğini ve temin edilecek araç ve gereçlerin olası afet ve acil durumlara müdahaleyi kolaylaştıracağını ifade etmiştir. AFAD'ın tüm dünyada müdahale çalışmaları yapabilecek bir kurum haline geldiğini vurgulayan İl Müdürümüz, bu kapsamda Kırklareli AFAD olarak komşu ülke Bulgaristan ile ortak çalışmalar yapmaya önem verdiğimizi ve ilerleyen dönemlerde de bu çalışmaları devam ettirmeyi amaçladığımızı belirtmiştir.

Üzerinde yaklaşık bir buçuk yıldır çalışılan bu proje ile 1 adet Afet Komuta Kontrol Aracı, 2 adet Drone ve 2 adet UTV (Yardımcı Arazi Aracı) alınması, Türkiye ve Bulgaristan'da ortak tatbikat yapılması planlanmaktadır.

Proje kapsamında alınması planlanan termal kamera sistemine sahip ''Drone''lar, kayıp vatandaşların bulunması için daha kısa sürede daha fazla alanda arama yapılmasını sağlayacaktır. Diğer yandan UTV araçlarının özellikle kış aylarında, ulaşımın zor olduğu yerlerde kullanılmasıyla karda arama kurtarma çalışmaları önemli ölçüde kolaylaşacaktır.

Toplamda yaklaşık 568,000 Euro'luk bütçe ile yürütülen projenin Mart 2019 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır.

 

20170710 150027 edited

 

20170710 150040

 

7ed0710702dcd6b3534cdee6d6ab7a8a a