İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KIRKLARELİ
Kirklareli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Bulgaristan'da Proje Toplantısı 24 Ağustos 2017

Müdürlüğümüz ile Bulgaristan'ın Yambol Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hayata geçirilen AB projesi olan "Doğal ve İnsan Kaynaklı Tehlikeler ve Afetlere Müdahale İçin Akıllı Stratejik Sınır Ötesi Geliştirme Projesi'' kapsamında 23 Ağustos 2017 tarihinde Bulgaristan'ın Yambol ilinde toplantı gerçekleştirilmiştir.

568,000 Euro'luk bütçe ile yürütülen ve Mart 2019 tarihine kadar tamamlanması planlanan proje ile ilimizde yaşanacak afetlere daha etkin müdahale etmek mümkün olacaktır. Yine bu proje sayesinde Türkiye-Bulgaristan sınırında yaşanabilecek olası afetlere karşı birlikte mücadele etme imkanı sağlanacaktır. Proje kapsamında 1 adet Afet Komuta Kontrol Aracı, 2 adet Drone ve 2 adet UTV (Yardımcı Arazi Aracı) alınacak, her iki ülkede de ortak afet tatbikatı düzenlenecektir.

Proje kapsamında alınması planlanan termal kamera sistemine sahip ''Drone''lar, kayıp vatandaşların bulunması için daha kısa sürede daha fazla alanda arama yapılmasını sağlayacaktır. Diğer yandan UTV araçlarının özellikle kış aylarında, ulaşımın zor olduğu yerlerde kullanılmasıyla karda arama kurtarma çalışmaları önemli ölçüde kolaylaşacaktır.

 

IMG 20170823 WA0002

 

IMG 20170823 WA0003