İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirklareli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AB Proje Toplantısı 14 Kasım 2017

Müdürlüğümüz ile Bulgaristan'ın Yambol Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hayata geçirilen AB projesi "Doğal ve İnsan Kaynaklı Tehlikeler ve Afetlere Müdahale İçin Akıllı Stratejik Sınır Ötesi Geliştirme Projesi " kapsamında, 14-17 Kasım 2017 tarihleri arasında ilimizde ortak toplantılar gerçekleştirilmektedir.

Düzenlenen toplantılarda her iki kurumun afetlere hızlı, etkin ve ortak bir şekilde müdahalede bulunabilmeleri için uygulamaları gereken prosedürlerin tespiti ve bir standarda bağlanması amaçlanmıştır. Bu standartların belirlenmesi ile birlikte iki taraf da yaşanabilecek bir afet durumunda birbirlerinden ne şekilde ve hangi kanallar aracılığıyla yardım isteyebileceğini öğrenmiş olacak ve bu sayede uzun zaman alma ihtimali bulunan prosedür kısmı, daha çabuk aşılarak iki kurum arasında hızlı bir işbirliği sağlanmış olacaktır.

İki ortağın birlikte yürüteceği ve 24 ay sürmesi planlanan projede, sınır ötesi bölgede oluşabilecek insan kaynaklı afetlere veya doğal yoldan oluşan afetlere birlikte cevap verebilmek amacıyla operasyonel kapasitenin arttırılması, akıllı çerçevelerin sağlanması, ortak prosedür ve müdahale planlarının hazırlanması ile sürdürülebilir politikaların oluşturulması hedeflenmiştir. 568,000 Euro'luk bütçe ile yürütülen projenin en önemli yatırım faaliyetlerinin, afet bölgesinde kontrolü sağlayacak olan Mobil Komuta Kontrol Merkezi Aracı,  2 adet Drone ve 2 adet UTV (Yardımcı Arazi Aracı) aracının alınması olarak belirlenmiştir.


IMG 6648

 

IMG 6657

 

IMG 6672

 

IMG 6688

 

IMG 6696

 

IMG 6701

 

IMG 6712