İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirklareli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Son Günlerde Yaşanan Kayıp Vakalarına Dair Halkımıza Duyurulur 02 Temmuz 2018

Yurt genelinde son zamanlarda kaybolan vatandaşlarımızın sayısında ciddi bir artış olduğu gözlenmektedir. 

Müdürlüğümüze gelen kaybolma ihbarlarında da kayıpların genellikle çocuk, yaşlı ve engelli olduğu dikkat çekmektedir. Özellikle son aylarda kaybolanların korumaya ve kollanmaya muhtaç çocuk, yaşlı ve engelli grubundan olması nedeniyle ailelerin bilinçli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. 

Ailelerin birlikte yaşadıkları çocuk, engelli ve yaşlı bireylerine sahip çıkmaları, özellikle Alzheimer ve Demans rahatsızlığı bulunan yakınlarını titizlikle takip etmeleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu tür rahatsızlığı olan bireylerin evden çıkışları kontrol edilmelidir. Özellikle kaybolan Alzheimer hastaları, bir başkası tarafından bulunduklarında hastalıkları nedeniyle geçmişe ve yakınlarına ait bilgiler verememekte, Alzheimer hastasıyla ailesinin verdiği bilgiler örtüşmemektedir. Bu takip, engelli bireyler ve çocuklarımız için de geçerlidir. Ailelerin yakınlarını takip etmelerinin yanı sıra, bu durumda olan vatandaşlarımızın giysi gözlerine en azından iletişim bilgilerinin olduğu bir not koymaları, vatandaşa ulaşıldığında sağlıklı bilgi edinmek adına yerinde olacaktır. Aynı tedbir çocuklarımız için de alınmalıdır.

Diğer yandan kaybolmanın üzerinden 24 saat geçtikten sonra yetkililere müracaat edilmesi gerektiği yönünde vatandaşlarda yanlış bir kanaat olduğu da görülmektedir. Yakınları kaybolan vatandaşlarımızın 112 Acil, 122 AFAD, 155 Polis ve 156 Jandarma birimlerinden herhangi birine vakit kaybetmeksizin haber vermeleri kayıp şahsın bulunmasını çok daha kolaylaştıracaktır.

Vatandaşlarımızın bu tür durumlara hızlı ve etkin bir şekilde müdahale edilebilmesi için bilinçli ve farkında olmaları, hassasiyet göstermeleri önemle duyurulur.